PSYCHOLOGICZNA OPIEKA PRENATALNA

 

Psychologia prenatalna jest stosunkowo nową dziedziną psychologii. Jej zasadniczym przedmiotem zainteresowania jest rozwój psychiczny dziecka w okresie prenatalnym, wpływ matki a szczególnie jej stan emocjonalny i przeżycia na rozwój dziecka, relacje pomiędzy ojcem a matką i ich oddziaływanie na dziecko w okresie ciąży, psychologiczne aspekty związane z przygotowaniem przyszłych rodziców do porodu, postawy rodziców wobec macierzyństwa i pełnienia ról rodzicielskich w kontekście wpływu na przebieg ciąży podejmowanych wobec niej działań.

Psychologia prenatalna i przedmiot jej zainteresowania wynika z podstawowego założenia, iż okres prenatalny stanowi kluczowy moment w zakresie kształtowania emocjonalności, osobowości, wzorców zachowań i nawyków. Obecność określonych hormonów w okresie prenatalnym warunkuje maskulinizację i feminizację mózgu co oznacza, iż już wtedy powstają podwaliny pod określone predyspozycje dotyczące późniejszych zachowań rodzicielskich, pielęgnacyjnych czy opiekuńczych.

Szacuje się, iż około 85% czynników ryzyka poważnych zaburzeń rozwojowych można przypisać wydarzeniom mającym miejsce właśnie w okresie prenatalnym. Większość z nich wynika głównie z zachowania i stylu życia matki.

To jakie matka przeżywa emocje, będąc w ciąży, będzie miało wpływ na względnie trwałe predyspozycje dziecka dotyczące wrażliwości i obaw lub śmiałości w zakresie wkroczenia w świat.

Badania prenatalne wskazują, iż już w trzecim miesiącu mózg dziecka wykazuje niepowtarzalną aktywność wskazującą na posiadanie indywidualnych cech osobniczych.

Ostatnie 3 miesiące ciąży to okres, w którym dziecko potrafi już rozróżniać bodźce a tym samym uczyć, się zapamiętywać, nabywać nawyki czy preferencje. Dziecko potrafi już wtedy przeżywać emocje takie jak stres czy zadowolenie.

Psychologia prenatalna – możliwości oddziaływania

Powyższe dane jednoznacznie wskazują, iż już w okresie prenatalnym możliwe jest nie tylko badanie rozwoju psychicznego dziecka ale jego świadome wspomaganie i oddziaływanie na nie. Do zasadniczych działań związanych z psychologią prenatalną należą:

  • Kształtowanie obrazu siebie jako matki

  • Akceptacja siebie i swojej roli

  • Budowanie pozytywnych relacji z partnerem

  • Budowanie konstruktywnych relacji z otoczeniem

  • Kształtowanie pozytywnej postawy ojca wobec swojej roli i dziecka

  • Kształtowanie komunikacji neurohormonalnej

  • Aktywna komunikacja z dzieckiem

  • Kształtowanie nawyków prozdrowotnych

  • Stymulacja poznawcza dziecka

  • Kształtowanie postaw i przygotowanie do porodu

  • Przygotowanie do zmian w związku z narodzinami dziecka

  • Nauka umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem.

ZAWSZE DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

  • PSYCHOLOG

    URSZULA MACKIEWICZ

    Psycholog, kontakt: 729999581

  • PSYCHOLOG

    ELŻBIETA KRZESICKA

    Psycholog: kontakt: 600233704

  • 1

O NAS

Mamy wiedzę i doświadczenie zawodowe, które pomogą Ci wrócić na właściwe tory. Wdrażamy skuteczne metody psychologiczne, aby  nasi  klienci mogli bardziej zrozumieć siebie i umożliwić im przyjęcie nowych postaw wobec różnych sytuacji życiowych. Ważne jest, aby pamiętać, że terapia nie jest magiczną pigułką ani nie gwarantuje szybkiej poprawy. Terapia to proces leczenia, który wymaga uczestnictwa i zaangażowania, zarówno ze strony klienta, jak i psychologa.

DLACZEGO MY

Czujesz smutek lub niepokój? A może nie masz pewności co do przyszłości swojego związku lub po prostu uważasz, że nie żyjesz życiem, które naprawdę chcesz prowadzić? Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby — jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Terapia jest procesem rozwoju i samopoznania. Podczas naszych spotkań skupiamy się na transformacji zachowań, zachęcamy do pozytywnego spojrzenia na świat oraz przyjmowania nowych postaw i nowego sposobu reagowania.